

Protokoły z Komisji Budżetu i Finansów
Protokoły z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej
Protokoły z Komisji Rewizyjnej | Protokoły z Komisji Inwentaryzacji i Wspierania Inicjatyw dotyczących Rynku Pracy i Promocji oraz Handlu i Usług

Protokół z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 24.04.2006r.
Protokół
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska , Infrastruktury Gminnej , Porządku Publicznego, i dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego w dniu 24.04.06r.
Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego w Więcborku .
Obrady trwały od godz. 10.00 – 13.00
Obecni – wg załączonej listy obecności.
Ponadto w posiedzeniu brali udział :
1. Przewodniczący Rady Miejskiej
2. Z-ca Burmistrza
W części spotkania uczestniczyli: Powiatowy Lekarz Weterynarii, Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.
Przewodniczący Komisji serdecznie powitał zebranych, po czym przedłożył porządek obrad dotyczący :
1. Informacji na temat zagrożeń ptasiej grypy i prowadzonej profilaktyki.
2. Ujednolicenia wymogów obowiązujących przepisów w pomieszczeniach inwentarskich i ich zapleczu w stosunku do wszystkich rolników na naszym terenie.
3. Informacji dotyczącej wydawania pozwoleń na budowę płyt gnojowych.
4. Informacji odnośnie aktualnych możliwości korzystania z dotacji unijnych.
5. Zaopiniowania projektów uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminnym.
6. Spraw różnych.
Ad.1 Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformowała, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi obowiązuje na dzień dzisiejszy trzymanie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych. Nie może być do niego dostępu ptactwa dzikiego. Karmienie i pojenie musi odbywać się bezwzględnie w zamknięciu. Prawdopodobnie ten przepis będzie odwołany pod koniec maja br.
Jeżeli zaś chodzi o jednakowe ujednolicenie wymogów wobec wszystkich rolników to jest tu wielkie nieporozumienie. Przepisy są jednakowe dla wszystkich i nie może być mowy o indywidualnym traktowaniu poszczególnego rolnika i różnej interpretacji przepisów. Po prostu wyraźnie mówi się o rozdzieleniu drogi miejsca mieszania pasz dla różnych gatunków zwierząt. W oborach nie powinno być jaskółek, a jeżeli już są to pilnować , by nie wiły nowych gniazd. Ponadto w oborze mogą być tylko krowy , a nie inne zwierzęta , co się jednak zdarza.
Radny Stanisław Schwartz poruszył temat zlewni mleka w Pęperzynie. Do tej zlewni dowożą mleko z Sitna i Zabartowa, a te wsie nigdy nie były kontrolowane pod kątem jakości mleka.
/ kontrola taka była tylko w Pęperzynie /.
Pani lekarz weterynarii powiedziała, że takie kontrole są wszędzie robione i nie może być mowy o tym, że gdzieś jej nie było. Dostawcy mleka figurują w rejestrach chyba , że jest taka sytuacja , że dany ktoś odstawia mleko na inne nazwisko. O tym Państwowa Inspekcja Weterynaryjna nie może wiedzieć, ale skoro coś takiego ma miejsce to proszę podać nazwiska tych osób – mówiła.
Tego jednak radny Schwartz nie zrobił.
W kolejnym punkcie obrad inspektor UM p. Anna Łańska przedłożyła do zaopiniowania projekty uchwał w sprawie gospodarki mieniem Gminy.
I projekt uchwały dotyczył sprzedaży w trybie przetargu ustnego ograniczonego nieruchomości położonej w Suchorączku.
Radny Józef Korthals pytał o wycenę nieruchomości, bo niejako w ciemno daje się przyzwolenie. Odpowiedziano , że takiej nie ma ponieważ ustalono , że radni wpierw wyrażają zgodę na sprzedaż, a dopiero potem następuje wycena. Pani Łańska dodała jednak , że skoro ma być odwrotnie to tak to będzie robione. Niemniej jednak o cenie każdej sprzedanej działki można się u niej dowiedzieć, nie jest to żadna tajemnica.
Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.
II projekt uchwały dotyczył użyczenia nieruchomości położonej w Zabartowie, na której zostanie urządzone boisko sportowe.
Opinia jednomyślnie pozytywna.
III projekt uchwały dotyczył sprzedaży nieruchomości położonej w Więcborku przy ul. J. Krasickiego.
Działka ma być przeznaczona na poprawienie warunków zagospodarowania posiadanej już działki.
Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.
IV projekt uchwały dotyczył sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w Więcborku przy ul. W. Łokietka.
Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.
V projekt uchwały dotyczył wydzierżawienia nieruchomości położonej w Więcborku przy ul. B. Chrobrego
Chodzi tu o wyrażenie zgody na wydzierżawienie na okres 10 lat części nieruchomości stanowiącej własność Gminy Więcbork .
Państwo Nawroccy mają utrudniony wjazd na swoją posesję / wysoka skarpa /.
Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.
VI projekt uchwały dotyczył sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości położonej w Młynkach.
Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.
VII projekt uchwały dotyczył nabycia przez Gminę Więcbork nieruchomości położonej przy ul. Potulickich w Więcborku.
Jest to teren za kościołem, który ma zostać przeznaczony na parking. Forma zapłaty zostanie uzgodniona po wyrażeniu zgody na sprzedaż tego terenu przez biskupa.
Za pozytywnym zaopiniowaniem było 7 radnych.
Wstrzymał się od głosu 1 radny.
VIII projekt uchwały dotyczył sprzedaży nieruchomości położonej w Wituni. Jest to działka o powierzchni 0,2500 ha.
Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.
IX projekt uchwały dotyczył sprzedaży nieruchomości położonej w Więcborku. Z wnioskiem o wykup wystąpił p. Ksobiak.
Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.
X projekt uchwały dotyczył odpłatnego nabycia nieruchomości przez Gminę Więcbork położonej w Czarmuniu od p. Pawła Piątka. Jest to powierzchnia 400m2, na której leży droga.
gminna. Chodzi po prostu o uregulowanie spraw własnościowych.
Opinia Komisji jednomyślnie pozytywna.
Pani Anna Łańska poinformowała też zebranych o wniosku złożonym przez p. Romana Wegnera w sprawie wydzierżawienia na okres 10 lat działek położonych wokół wodociągów.
Chciałby je zagospodarować.
Radny Józef Korthals proponował, by zwrócić się do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Więcborku z pytaniem, czy w najbliższym czasie Zakład nie będzie zagospodarowywał tego terenu , jest to bowiem teren przylegający do stacji wodociągowej.
Kolejny wniosek wpłynął od p. Dariusza Gwoździa z Wituni i dotyczył ewentualnego postawienia kiosku nietrwale związanego z gruntem przy ul Ogrodowej w Więcborku.
Radni mówili , by wpierw dowiedzieć się jakie gabaryty byłyby tego kiosku, gdyż nie ma w tym punkcie wielkiej działki / przy sklepie p. Nowackiej.
XI projekt uchwały dotyczył ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych na terenie Gminy Więcbork.
Stawki te nie odbiegają od stawek jakie funkcjonują w ościennych gminach. .
Za przyjęciem stawek głosowało 7 radnych.
Wstrzymał się od głosu 1 radny.
W sprawach różnych radny Krzysztof Manowski poruszył sprawę zastawionych zaparkowanymi samochodami ulic Rybackiej i Strzeleckiej. W razie pożaru przejazd samochodami bojowymi jest żaden. Twierdził, że od strony p. Młodzika winien być postawiony znak – zakaz zatrzymywania się . Mówił też o poprawieniu chodnika od strony totolotka / jest taki wysunięty jęzor / jak i zapadającej się jezdni przy bloku nr 1 przy ul. BOWi D. Poruszył też sprawę oznakowania przejścia dla pieszych przy ul. Gdańskiej i oświetleniu ulicy Starodworcowej.
Radny Roman Starzecki mówił o uporządkowaniu parkingu przy wyjeździe w kierunku Bydgoszczy.
Radny Józef Korthals pytał kiedy będzie zrobiona budka dla ratowników na plaży.
Pan Burmistrz odpowiedział, że na początku maja br.
Po sprawach różnych na salę obrad przybył p. Tomasz Bondarczyk – dyrektor Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego.
Na wstępie przedstawił wymagania formalno – prawne związane z budową płyt obornikowych i zbiorników na gnojówkę.
Bez względu na wielkość wymagane jest zgłoszenie w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego. Winno ono obejmować rodzaj, zakres, sposób i termin przewidywanych robót.
Do zgłoszenia należy dołączyć też oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, szkice i rysunki dotyczące przedsięwzięcia. Jeżeli w pobliżu zlokalizowane są sieci przesyłowe to wymagane są też uzgodnienia z gestorami tych sieci. Termin przyjęcia zgłoszenia następuje po 30 dniach od złożenia wniosku. Na dzisiaj tych zgłoszeń jest sporo. Powiat ma 65 dni na wydanie decyzji.
Jeżeli zaś chodzi o budowę zbiorników na płynne odchody to na zbiorniki o pojemności do 25 m3 wymagane jest tylko zgłoszenie w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego , natomiast powyżej 25 m3 należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Termin uzyskania decyzji w praktyce jest po 90 dniach od złożenia wniosku.
Radny Stanisław Piłka pytał czy płyty muszą być zbrojone bowiem każdy projektant mówi co innego.
Pan Bondarczyk odpowiedział, że o sposobie budowy płyty decyduje projektant. Różne są podłoża do budowy, więc projektant jest tu decydentem. Winny być też atesty na materiał do budowy – cement, kruszywo, beton , stal itp.
Przewodniczący Rady Miejskiej dodał, że jest duża doza prawdopodobieństwa iż termin budowy płyt zostanie przedłużony do 2007r. Takie bowiem były zakusy na spotkaniu zorganizowanym w Przysieku i Sypniewie.
W dalszej części obrad przewodniczący Komisji odczytał pismo jakie wpłynęło od p. Jerzego Olszaka z osiedla Plebanka dotyczące zakresu robót wykonywanych na obiektach po byłym pegeerze.
Dyrektor Wydziału Budownictwa prosił by w sprawie legalności prowadzonych prac budowlanych zwrócić się do Nadzoru Budowlanego w Sępólnie.
W końcowej części obrad kierownik referatu Urzędu Miejskiego p. Adam Wiśniewski przedłożył do zaopiniowania projekt uchwały w sprawie regulaminu utrzymania porządku na terenie Gminy Więcbork dodając , że narzuca to ustawa.
Radny Józef Korthals pytał, jak będzie wyglądało egzekwowanie tego regulaminu. Chodziło mu szczególnie o sprzątanie kupek piesków.
Odpowiedzi konkretnej nie było
Projekt uchwały zaopiniowano jednomyślnie pozytywnie.
Tym akcentem zakończono obrady.
prot. L. Halkiewicz
Przewodniczący Komisji
/../ Józef Kosiniak
Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (24 maja 2006)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (24 maja 2006, 14:30:47)
Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (19 sierpnia 2009, 07:44:55)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1036